1886. május 1-jén a chicagói munkás szakszervezetek sztrájkot szerveztek a nyolc órás munkaidő bevezetéséért. A negyedik napon, azaz május 4-én a "békésen" tüntető munkások a rendfenntartókkal szemben érzett ambivalens érzéseinek úgy adtak hangot, hogy miután nem találták meg az utcán elrejtett, "macskakő a proletariátus fegyvere" feliratú segédeszközt, inkább egy bombát dobtak a sünök közé, akik ettől bemorcosodtak.
Mivel akkortájt még csak a szárnyait bontogatta a demokráciának nevezett izé, a fentebb említett akció még nem tartozott az állampolgári alapjogok közé mint napjainkban, így az egyenruhások viszonzásul azonnal tüzet nyitottak - akkoriban még csak a britt birodalom keretein belül használt gumilövedék helyett éles lőszerrel. Több tucat sebesült maradt a helyszínen, akik félve a letartóztatástól - khmmm :-) - nem mentek kórházba. A történelembe Haymarketi zavargás néven bevonult esemény során összesen 11 ember (7 rendőr és 4 tüntető) vesztette életét.
Na ezt a vidám, színes happeninget ünnepeljük 1890 óta lufis felvonulással és sör-virsli partyval :-)
Na jó, a majális egy picit másik történet. A Tavaszünnep a római Florália - Virág-ünnepből nyúlódott le,
ennek kedvelt eseménye volt, hogy "termékenységet szimbolizáló babot, borsót, lencsét dobtak a mulatózó nép közé. Az ünnepségeken színészek, táncosok, cirkuszi játékok szórakoztatták a közönséget. A hangulat magasra hágott, az esemény nem volt mentes a túláradó jókedvtől, a kicsapongásoktól, a durva tréfáktól sem."
Végül is valami nagyon hasonló történt chicagoban is, vagy mi. :-D
Juteszembe, aki még nem tette sürgősen húzzon el megnézni ezt a hbo sorozatot a hosszú hétvégén
és ha már 1886 és chicago, akkor nézzünk körbe, mi is volt akkoriban az amerikai foci tájékán:
1820 táján a Princeton egyetemen már játszották a "ballown" nevű ősét.
1827-től a Harwardon megrendezésre került és később tradícióvá nemesedett az igen igéretesen hangzó "Bloody Monday" névre hallgató esemény a gólyák és a másodévesek között
1855-tól már az "Boston Ball" nevű játék a trendi, ami egy hybrid a gurulós és a cipelős foci között.
1869-ben már le is zajlott az első mérkőzés a Rutgers és a Princeton között. Mivel akkoriban minden egyetem más szabályok szerint játszott, ez a meccs azért elég kihívásos lehetett - legalábbis bírói szemszögből mindenképp :-).
Na jó, nem is. A Rutgers szabályai szerint játszották. Tilos volt passzolni, vagy hordozni a labdát, cserébe viszont bármilyen fizikai kontakt engedélyezett volt :-D
1873-ban a nagy egyetemek (Yale, Columbia, Rutger, Princeton) összegyűltek New Yorkban szabályegységesítés céljából (Harward eleinte beintett nekik), amivel el is voltak egészen 1879-ig...
...és itt most foglaljuk imánkba Walter Camp (1859-1925) nevét. Ő az amerikai football Atyja. Ő találta fel a Line of scrimmaget, a Downt, a Centert, a Snap-et, és Oli külön imát mondhat, mert az előre-passzt és QB-t is :-)
1880-1905-ig, az immár egységes szabályrendszernek hála a sportág robbanásszerűen kedveltté vált és a kezdeti 8-ról 43-ra nőtt az egyetemek által szervezett "Intercollegiate Football Association" szervezet taglétszáma - akik már komoly meccseket játszottak egymás ellen. Sok nagy egyetemi csapat rivalizálásának a kezdete is ide datálható.
Ja és persze ne feledkezzzünk meg Riley kedvencéről. 1879-ben a University of Michigan volt az első nyugat pensilvaniai egyetem, amely saját csapatot alapítot.
Na majd egyszer innen folyatjuk..